Historia

„Gdybyś kochał mnie Hej!” – Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Józef Hajdasz, Michał Muzolf, Krzysztof Dłutowski

Założycielem zespołu Breakout w 1968 roku był Franciszek Walicki. Pierwszy skład zespołu Breakout to: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz.

W tym składzie zespół zagrał swój pierwszy koncert 21 lutego 1968 roku w klubie Stodoła w Warszawie a oficjalny debiut nastąpił na I edycji festiwalu muzycznego Musicorama w Warszawie 27 lutego 1968 roku. Następnie grupa wystąpiła w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, gdzie zaprezentowała m.in. swój pierwszy przebój pt. \”Gdybyś kochał, hej\”. Od tego momentu zespół jest nazywany prekursorem blues-rocka, opartego na najlepszych wzorcach zachodnich. W 1969 r ukazuje się płyta pt. \”Na drugim brzegu tęczy\” a do roku 1980 zespół nagrał łącznie 10 albumów, z których najsłynniejszym stał się \”Blues\”.

To grupa Breakout przełamała stereotyp ówczesnej stylistyki muzyki gitarowej i była pomostem pomiędzy big-bitem i rock&rollem lat sześćdziesiątych a późniejszą muzyką rockową i blues-rockową. To grupa Breakout zaczęła flirtować z jazzem zapraszając do nagrań płytowych Włodzimierza Nahornego.

Przez zespół przewinęło się wielu znakomitych muzyków, z Dariuszem Kozakiewiczem i Józefem Skrzekiem na czele. Zespół oficjalnie istniał do 1982 r, kiedy to Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową.

Zespół Breakout przed wyjazdem do Holandii, maj 1968 rok. Na zdjęciu Tadeusz Nalepa,Mira Kubasinska,Michał Muzolf, Józef Hajdasz,Krzysztof Dłutowski

Telewizyjna Giełda Piosenki 1969 rok ” Gdybyś kochał mnie,Hej! ”. Z prawej strony z gitarą – Krzysztof Dłutowski

fot.Marek Karewicz