Historia

"Gdybyś kochał, hej!" - od miłości wszystko się zaczęło...

Założycielem zespołu Breakout w 1968 roku był Franciszek Walicki. Pierwszy skład zespołu to: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz.

W tym składzie zespół zagrał swój pierwszy koncert 21 lutego 1968 roku w klubie Stodoła w Warszawie a oficjalny debiut nastąpił na Festiwalu Musicorama w Warszawie 27 lutego 1968 roku. Następnie grupa wystąpiła w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, gdzie zaprezentowała m.in. swój pierwszy przebój pt. ”Gdybyś kochał, hej”.

W czerwcu zespół odbył trasę koncertową po krajach Beneluksu. Po powrocie do kraju stał się jednym z najważniejszych polskich zespołów rockowych. W listopadzie wystąpili na kilku koncertach w Polsce. W styczniu i lutym roku 1969 ich piosenka "Gdybyś kochał, hej!" dotarła do pierwszego miejsca radiowej listy przebojów. W 1969 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu "Na drugim brzegu tęczy". Od tego momentu zespół jest nazywany prekursorem blues-rocka, opartego na najlepszych wzorcach zachodnich.

W roku 70 do zespołu dołącza harmonijkarz Tadeusz Trzciński, który nagrywa z BREAKOUT kolejno 4 najważniejsze płyty zespołu: "Blues", "Mira", "Karate", "Ogień". Do roku 1980 zespół nagrał łącznie 10 albumów, z których najsłynniejszym stał się album ”Blues”.

W roku 1970 grupa coraz częściej była krytykowana przez media za muzykę pro-zachodnią i długie włosy. W końcu doprowadziło to do całkowitego zakazu emitowania utworów w radiu i telewizji. Jednak w marcu udało się nagrać płytę 70a. Rok później zespół wydał jedną ze swoich najlepszych płyt – Blues w składzie Tadeusz Nalepa (śpiew, gitara), Dariusz Kozakiewicz (gitara), Tadeusz Trzciński (harmonijka ustna), Jerzy Goleniewski (gitara basowa), Józef Hajdasz (perkusja). W 1972 roku zespół nagrał kolejną płytę Karate. Po nagraniu płyty do zespołu dołączył na krótko wokalista Jan Izbiński. W 1973 roku odchodzi z zespołu Włodzimierz Nahorny, a muzycy nagrywają płytę solową Miry Kubasińskiej "Ogień".

W latach 1973–1975 zespół jeździł na koncerty do ZSRR, NRD i Holandii.

Grupa BREAKOUT przełamała stereotyp ówczesnej stylistyki muzyki gitarowej i była pomostem pomiędzy big-bitem i rock&rollem lat sześćdziesiątych a późniejszą muzyką rockową i blues-rockową. To grupa Breakout jako pierwsza zaczęła flirtować z jazzem zapraszając do nagrań płytowych Włodzimierza Nahornego.

Przez zespół przewinęło się wielu znakomitych muzyków z Dariuszem Kozakiewiczem i Józefem Skrzekiem na czele. Zespół oficjalnie istniał do 1982r., kiedy to Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową.