muzycy legendarnego zespołu BREAKOUT
tribute to Nalepa

Historia

"Gdybyś kochał, hej!" - od miłości wszystko się zaczęło...

Założycielem zespołu Breakout w 1968 roku był Franciszek Walicki. Pierwszy skład zespołu to: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz.

W tym składzie zespół zagrał swój pierwszy koncert 21 lutego 1968 roku w klubie Stodoła w Warszawie a oficjalny debiut nastąpił na Festiwalu Musicorama w Warszawie 27 lutego 1968 roku. Następnie grupa wystąpiła w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, gdzie zaprezentowała m.in. swój pierwszy przebój pt. ”Gdybyś kochał, hej”.

W czerwcu zespół odbył trasę koncertową po krajach Beneluksu. Po powrocie do kraju stał się jednym z najważniejszych polskich zespołów rockowych. W listopadzie wystąpili na kilku koncertach w Polsce. W styczniu i lutym roku 1969 ich piosenka "Gdybyś kochał, hej!" dotarła do pierwszego miejsca radiowej listy przebojów. W 1969 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu "Na drugim brzegu tęczy". Od tego momentu zespół jest nazywany prekursorem blues-rocka, opartego na najlepszych wzorcach zachodnich.

W roku 70 do zespołu dołącza harmonijkarz Tadeusz Trzciński, który nagrywa z BREAKOUT kolejno 4 najważniejsze płyty zespołu: "Blues", "Mira", "Karate", "Ogień". Do roku 1980 zespół nagrał łącznie 10 albumów, z których najsłynniejszym stał się album ”Blues”.

W roku 1970 grupa coraz częściej była krytykowana przez media za muzykę pro-zachodnią i długie włosy. W końcu doprowadziło to do całkowitego zakazu emitowania utworów w radiu i telewizji. Jednak w marcu udało się nagrać płytę 70a. Rok później zespół wydał jedną ze swoich najlepszych płyt – Blues w składzie Tadeusz Nalepa (śpiew, gitara), Dariusz Kozakiewicz (gitara), Tadeusz Trzciński (harmonijka ustna), Jerzy Goleniewski (gitara basowa), Józef Hajdasz (perkusja). W 1972 roku zespół nagrał kolejną płytę Karate. Po nagraniu płyty do zespołu dołączył na krótko wokalista Jan Izbiński. W 1973 roku odchodzi z zespołu Włodzimierz Nahorny, a muzycy nagrywają płytę solową Miry Kubasińskiej "Ogień".

W latach 1973–1975 zespół jeździł na koncerty do ZSRR, NRD i Holandii.

Grupa BREAKOUT przełamała stereotyp ówczesnej stylistyki muzyki gitarowej i była pomostem pomiędzy big-bitem i rock&rollem lat sześćdziesiątych a późniejszą muzyką rockową i blues-rockową. To grupa Breakout jako pierwsza zaczęła flirtować z jazzem zapraszając do nagrań płytowych Włodzimierza Nahornego.

Przez zespół przewinęło się wielu znakomitych muzyków z Dariuszem Kozakiewiczem i Józefem Skrzekiem na czele. Zespół oficjalnie istniał do 1982r., kiedy to Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową.

Zespół Breakout przed wyjazdem do Holandii, maj 1968 rok. Tadeusz Nalepa, Mira Kubasinska, Michał Muzolf, Józef Hajdasz, Krzysztof Dłutowski
Telewizyjna Giełda Piosenki 1969r. "Gdybyś kochał, Hej!".
fot. Marek Karewicz